Yesterday is a history, Tomorrow is a mystery, Today is a gift.

Výklad o fantasy literatuře

30. května 2008 v 14:55 | Keira Fey |  # In house
Abych si tedy vyspravila po předchozím článku trochu svou reputaci *možná si někdo z vás začíná myslet, že té holce asi hrábne*, hazím vám sem jeden svůj starší článek. Byl původně psán jako školní práce a já si pro svůj výklad vybrala fantasy literaturu. Možná vám trochu objasní tento pojem, i když si třeba myslíte, že o něm nemáte už co jiného vědět :) O tomto literárním odvětví se ale dá lecos napsat...

Fantasy je jedno odvětví z literární tvorby, které se neřadí svým obsahem do realistické beletrie. Jejím tématem jsou mýtické a magické jevy, ke kterým se spisovatelé tohoto žánru inspirují hlavně minulostí. Středověk je ideálním prostředím díky svému temnému rázu. Pochází z něj mnoho lidových příběhů, bájí a legend popisujících různá stvoření, jejichž původ je nad lidské chápání, hrdiny a soupeře, které jsou obyčejně vtělení zla a magii. Ovšem inspirací nemusí být jen středověk. Píší se i příběhy, které se s originalitou odehrávají v dnešní moderní době. Tím každý takový spisovatel sděluje čtenáři, že ani dnes není nouze o záhady a paranoidní jevy.
Joseph Cambell a další strukturalisté definovali předložený vzor pro většinu mýtů a pohádkových příběhů následovně:
# čtenáři je představen svět hlavních hrdinů
# dobrodružná příhoda nebo vyrušení hrdiny z jeho světa
# hrdina překročí práh do temného světa
# rádce může vypadat, že hrdinu učí
# nastanou různá setkání s temnými silami
# hrdina musí překonat sám sebe, aby mohl pokračovat
# amulet pomáhající v bitvě (například Excalibur pro krále Artuše)
# zdolání konečné bitvy
Tento žánr literární tvorby sice neoslovil všechny věkové kategorie, přesto je i mnoho dospělých, kteří si fantasy příběhy oblíbili. K hlavním čtenářům patří mladší generace, která utíká z moderního světa do vlastní fantazie plné velkých hrdinných cest a skutků. Mezi nimi je i mnoho spisovatelů, nejen mladí ale i dospělí, kteří prorazili svou tvorbou do světa a uchvátili spousty čtenářů. Opravdovou legendou se mezi nimi stal J.R.R. Tolkien a jeho trilogie Pán Prstenů, jehož všechny tři knihy byly zfilmovány.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama